Nagycsaládos karácsony: nem elég a rejtekhely az öt gyerek ajándékának
Magyarország – Tizenöt liter leves, 12 rúd bejgli és 25, összesen nyolc rúd papírba csomagolt ajándék a fa alatt: így néz ki egy ötgyermekes család karácsonya, egy nagycsaládos karácsony. Persze nem csak az étel és az ajándékok mennyisége más a Rieder családban. A különböző generációk különböző praktikákat szülnek.
R. Fonyó Barbara és férje számára ezek a legmeghittebb pillanatok. Együtt az ünnepi asztalnál. Készülnek a díszek, égnek a gyertyák. Öt gyerek mellett rengeteg praktikára van szükség /Fotó: Gy. Balázs Béla
„Ide-oda pakolgatom az ajándékokat, hiszen a téli szünet idején mindenki itthon van. A nagy nyüzsgésben félő, hogy az egyik gyerek egyszer beléjük botlik, alig van elég rejtekhely az ajándékoknak” – kezdte R. Fonyó Barbara (44), akinek az ajándékok kiötlése is komoly fejtörést okoz. „A kisebbeknek szinte mindenük megvan, hiszen rájuk maradnak a nagyobbak régi játékai. Általában listát írnak, de azok kilométeres hosszúságúak tudnak lenni” – mondta a 3, 6, 8, 10 és 13 éves gyermekek édesanyja.
„A szülők megkönnyíthetik a dolgukat, ha azt mondják gyermekeiknek: a Jézuska csak adott mennyiségű ajándékot bír el” – kezdte Skultéti-Szabó Katalin pszichológus. „A szülő így nem lesz frusztrált, a gyermek pedig kiválaszthatja a számára legfontosabbakat, és csalódni sem fog, ha nem azt kapja meg a listájáról, amire a leginkább vágyott volna” – mondta a szakértő, aki szerint ezzel az „anyagi csőd” is elkerülhető. A Rieder család közel 250 ezer forintot költ az ünnepekre, ám ez a menüt tekintve nem is csoda.
Milyen egy nagycsaládos karácsony? „15 liter húslevesből, 1,5 kiló karajból, fél kiló rizsből és 12 rúd bejgliből áll az ünnepi menü. Nehéz mindenki igényeinek megfelelni, így minden évben ezt készítjük, mert ezt mindenki szereti” – árulta el Barbara. „Mindenki akar valamit: korcsolyázás, kirándulás, séta, adventi vásár. Közben sütni, főzni, takarítani kellene. Amíg mi a férjemmel előkészülünk, addig a rokonok foglalják le a gyerekeket. Az ajándékot a Jézuska hozza, és bár a nagyok tudják az igazat, a mai napig hinni akarnak a csodában” – mondta az édesanya.
Skultéti-Szabó Katalin szerint ez az átmeneti időszak kettős tudatállapotot szül. „Bár ebben a korban már tudják, hogyan kerül az ajándék a fa alá, a gyerekeknek szükségük van az ezzel járó ceremóniára. Belemennek a játékba és ezzel asszisztálnak is szüleiknek, hogy a kicsik még varázslatként éljék meg a karácsonyt. Ez egy többgenerációs családban kiemelten fontos, mert ha a gyerekek korán kiábrándulnak, akkor felnőttkorban mindenféle hókusz-pókuszban akarják majd kiélni gyermeki énjüket” – magyarázta a pszichológus.
https://www.blikk.hu/karacsony/gondoljunk-egymasra/igy-keszul-a-reider-csalad-a-karacsonyi-unnepekre/zwy1ln5