Kiderült, melyik a legboldogabb város Magyarországon, sőt mutatjuk, az egész térképet
Vizsgálták milyen körülmények határozzák meg az ember hangulatát/ Fotó: Shutterstock
Tatabánya — Sikeres vállalkozás, dunántúli lakcím, négy vagy annál több gyerek – Az ELTE Pozitív Pszichológiai Kutatócsoport és a Jobb Veled a Világ Alapítvány szerint ez lehet a boldogság titka!
Az ország most elkészült boldogságtérképe alapján a legboldogabb megyék Komárom-Esztergom, Vas, Zala és Veszprém megye, a legboldogabb megyeszékhely címét pedig Tatabánya nyerte el. A legboldogtalanabbnak Salgótarján bizonyult, ezzel Nógrád, azon kívül pedig Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, és Somogy megye lett a legkomorabb.
– Ezeken a területeken kevesebb a lehetőség, rosszabbak a fizetések – kezdte Zsolt Péter szociológus. – Aki tud, elköltözik, így általában a kevésbé mobilis, tanulatlan emberek vagy idősek maradnak. A boldogságérzet az alapján alakul, hogyan hasonlítjuk a helyzetünket a környezetünkben élőkéhez. Ha azt látjuk, hogy a többiek elvándorolnak, mi pedig itt maradunk, az lelomboz minket, ezt pedig tetézik az életszínvonalbeli különbségek!
Komárom-Esztergom megye a legboldogabb! / Forrás: boldogsagprogram.hu
A felmérésben életkor, nem, foglalkozás, vagyoni helyzet, családi állapot és a gyerekek számának függvényében vizsgálták a boldogságszintet. A kapott eredmények alapján a dunántúli térségben párkapcsolatban élő 31 és 50 év közötti, legalább négy gyermeket nevelő, vagyonos, diplomával rendelkező vállalkozó nők bizonyultak a legboldogabbnak, míg a legelkeseredettebbek az Észak-Magyarországon egyedül élő, 8 általánost végzett, 50 év feletti gyermek- és munkanélküli férfiak.
– A férfiakkal szemben támasztott társadalmi elvárások a hagyományos családmodell háttérbe szorulása ellenére is magasak – tette hozzá a szakember. – A férfiak ebbe egy kicsit belepusztulnak.
A felmérés szerint pedig a boldogságot a társas kapcsolatokban kell keresni.
– Az ember társas lény. Egy párkapcsolat jó esetben kiegyensúlyozott, biztonságos hátteret nyújt, a lelki egészségünk stabilabb. Megfelelő családi háttérrel úgy érezzük: mindenünk megvan – összegezte Skultéti-Szabó Katalin pszichológus.
A teljes sorrend az elsőtől:
Komárom-Esztergom, Vas, Zala, Veszprém, Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Fejér, Baranya, Pest, Csongrád, Tolna, Szabolcs-Szatmár, Hajdú-Bihar, Somogy, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád megye
Boldog és boldogtalan
Dinka Anita (28), Pásztó
– Itt nem könnyű boldogulni, de, aki agilis, megtalálja a számítását. Örüljünk az apró dolgoknak is!
Sári Zsófi (18), Székesfehérvár
– A társaság, a barátok, rokonok tesznek boldoggá. A helyiek többsége mosolyogvajárja az utcákat, köztük én is.
Magyar Márk (29), Tatabánya
– A keresetek itt magasabbak, ezért is lehetnek boldogabbak a helyiek.
Éber Sára (39), Borsodnádasd
– Sorsod Borsod! Hátránnyal indulunk, ezért van bennünk dac! Fő a pozitívitás!
Blikk